![]() |
Kazimierz Mikulski |
Kazimierz Mikulski (ur.10 lutego 1918 w Krakowie, zm. 27 lipca 1998 tamże) – bliski surrealizmowi krakowski malarz, scenograf i rysownik.
Od roku 1938 studiował malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem Kazimierza Sichulskiego. W okresie okupacji uczył się w Staatliche Kunstgewerbeschule Krakau pod kierunkiem prof. Fryderyka Pautscha. W latach 1945-46 odbył studia aktorskie w Studiu Dramatycznym przy Starym Teatrze. Występował jako aktor w teatrze Kantora, początkowo w latach okupacji i później w teatrze Cricot 2, którego był współzałożycielem.
W roku 1946 został członkiem Grupy Młodych Plastyków, która została w roku 1957 przekształcona w Grupę Krakowską II. Uprawiał malarstwo i grafikę użytkową. Wiele grafik ukazywało się w krakowskim tygodniku Przekrój. W latach 1948-79 był scenografem i kierownikiem plastycznym krakowskiego Teatru Groteska.
Uchodzi za jednego z najbardziej konsekwentnych przedstawicieli polskiego malarstwa metaforycznego czy też wręcz surrealistycznego, poetyckiego, nasyconego dużym ładunkiem liryzmu. Jednocześnie w gronie członków powojennej Grupy Krakowskiej (II) był artystą wiernym sztuce przedstawiającej, podczas gdy w twórczości wielu innych przeważało upodobanie do abstrakcji.
![]() |
Od roku 1938 studiował malarstwo w Akademii krakowskiej - pod kierunkiem mało znanego Pawła Dadleza i nieporównanie sławniejszego Kazimierza Sichulskiego. Następnie, w okresie okupacji, kontynuował naukę w działającej oficjalnie Kunstgewerbeschule pod okiem Fryderyka Pautscha. Po wojnie, w latach 1945-46, uczył się aktorstwa i reżyserii w Studio Dramatycznym przy Starym Teatrze w Krakowie. Tuż po wyzwoleniu należał do Grupy Młodych Plastyków, a w roku 1957 został członkiem reaktywowanej wówczas Grupy Krakowskiej. Podobnie jak inni artyści skupieni w obu grupach, a przede wszystkim wokół przewodzącego im Tadeusza Kantora, wziął udział we wszystkich Wystawach Sztuki Nowoczesnej (Kraków 1948-49, Warszawa 1957 i 1959). Prócz malarstwa, które było główną domeną jego twórczości, uprawiał rysunek (także ilustracyjny).
Przez wiele lat współpracował również jako scenograf z krakowskim Teatrem Lalki i Maski Groteska. Występował jako aktor w teatrze Kantora: zarówno w latach okupacji, jak później - w Cricot 2. Uprawiał też poezję, nieco mniej pogodną w wyrazie niż malarstwo, sięgał w niej do języka groteski. Przede wszystkim jednak był ważną i barwną postacią środowiska krakowskiego, gdzie znano go jako "Balzaka".
W malarstwie Mikulski lubił kojarzyć ze sobą rozmaite elementy na zasadzie pokrewieństw podsuwanych przez wyobraźnię, a nie rzeczywistość.
![]() |
Kazimierz Mikulski,,Złotowłose''1954r |
Przesiadywał niemal codziennie w nieistniejącej już kawiarni „Warszawianki” przy ulicy Sławkowskiej albo w „Astorii” na św. Jana i nad filiżanką kawy rozmyślał o tylko sobie znanych sprawach. W przeciwieństwie do „awanturniczych” przyjaciół (w tym Kantora, Tchórzewskiego, Nowosielskiego) był niezwykle łagodny, spokojny, anielsko wręcz cierpliwy. Przy tym, jak wspomina Jerzy Tchórzewski, „jego łagodność nie miała nic z niezdecydowania, z miękkości, chwiejności”. Nie brał udziału w żarliwych dysputach, chyba że jako obserwator.
![]() |
Kazimierz Mikulski,,Znowu przyjechał lunapark''1975r |
Tymczasem pod powierzchownością ospałego, oderwanego od rzeczywistości marzyciela chował się człowiek renesansu. Nie tylko malarz, ale i scenograf, reżyser teatralny, projektant masek, lalek i plakatów, ilustrator (któż z nas nie pamięta „Ferdynanda Wspaniałego” i jego psiego, melancholijnego oblicza?), poeta, aktor… Malarstwa uczył się, a raczej miał się uczyć, na krakowskiej akademii, na którą dostał się w 1938 roku. Kiedy wybuchła wojna, szkoła opustoszała, a studenci rozpierzchli się. Na szczęście Mikulski miał wybitny talent do „wyślizgiwania się” rzeczywistości. Najwyraźniej, jako istota nie do końca z tego świata, wciąż jedną nogą w krainie snu i fantazji, był przez nią ignorowany.
Konsekwencja, z jaką malarz eksploatował raz określoną poetykę swojej twórczości, zapewniła mu odrębne, trwałe miejsce w szerokim gronie polskich twórców uprawiających malarstwo wyrosłe z tradycji surrealizmu (w przypadku Mikulskiego można m.in. mówić o pokrewieństwach ze sztuką Paula Delvaux).
Kazimierz Mikulski,Bez tytułu, olej na płótnie, 70 x 50 cm |
![]() |
Kazimierz Mikulski,,Koci kapelusz'' olej, płótno, 55 x 46 cm |
1950 – nagroda za scenografię do sztuki „Konik Garbusek” P. Jerszowa na festiwalu Sztuk Rosyjskich i Radzieckich w Warszawie (wspólnie z L. Mintycz i J. Skarżyńskim)
1960 – I nagroda za scenografię do sztuki „Męczeństwo Piotra Ohey’a” S. Mrożka na III Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalkowych w Warszawie
1962 – Nagroda Ministra Kultury i Sztuki III stopnia za osiągnięcia w dziedzinie scenografii
1964 – Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
1965 – Złota Odznaka Miasta Krakowa
1966 – Odznaka 1000-lecia Państwa Polskiego
1967 – II nagroda za scenografię widowiska „Od Krakowa jadę” N. Gołębskiej na III Festiwalu Teatrów Lalkowych w Opolu
1969 – I nagroda za scenografię widowiska „ Od Krakowa jadę” N. Gołębskiej na międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalkowych w Zagrzebiu
1971 – I nagroda za oprawę plastyczną do widowiska „ Janko Muzykant” H. Sienkiewicza na V Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalkowych w Opolu (wspólnie z L. Minticz i J. Skarżyńskim)
1972 – Odznaka Zasłużonego Działacza Kultury
- I nagroda za oprawę plastyczną widowiska „Niemechaniczny koń” W. Fabera na I Telewizyjnym Festiwalu Teatru Lalek w Warszawie
1973 – wyróżnienie za scenografię widowiska „Janko Muzykant” H. Sienkiewicza na I Biennale Sztuki dla Dzieci w Poznaniu
1975 – Nagroda Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci i młodzieży
1977 – II nagroda za scenografię do sztuki „ Poproście Rzepa by się nie czepiał” H. Cyganika i T. Kwinty na III Biennale Sztuki dla Dzieci – Konfrontacje 77 w Poznaniu
- nagroda za maski do sztuki „Bumbarasz” A. Gajdera na Ogólnopolskim Przeglądzie Sztuk Rosyjskich i Radzieckich Teatrów lalkowych w Łodzi
1979 – Nagroda Miasta Krakowa
1980 – Złota Odznaka ZPAP
1984 – Medal 40-lecia PRL
Kazimierz Mikulski,,Etiuda na muszle i dzwonki''1979r