![]() |
Rafał Olbiński |
Szybko zaistniał w tamtejszym środowisku i dał się poznać jako znakomity ilustrator i malarz. Od 1985 roku jest wykładowcą School of Visual Arts w Nowym Jorku. Zajmuje się również ilustracją, malarstwem, projektowaniem plakatów oraz scenografią. Zdobył ogromne uznanie na całym świecie a jego plakaty i ilustracje ukazują się regularnie na łamach takich czasopism jak Newsweek, Time, Business Week, New York Times, New Yorker. Jest twórcą bardzo pracowitym z ogromnym dorobkiem. Na swoim koncie ma już liczne plakaty dla amerykańskich oper (New York City Opera, Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera), scenografię operową do przedstawienia Don Giovanniego w Filadelfii.
Artysta jest niezwykle ceniony w Polsce i zagranicą, czego wyrazem jest 38 indywidualnych wystaw w USA, Niemczech, Japonii, Polsce, Belgii, Chile, Szwajcarii, Holandii, Francji, Wenezueli.
Za swoją twórczość uhonorowany został ponad 150 nagrodami. Najbardziej prestiżowe to: 1994 artystyczny Oscar za Najbardziej Znaczący Plakat Roku, Prix Savignac w Paryżu 1994 nagroda czasopisma Creative Review w Londynie za najlepszą brytyjską ilustrację. 1995 pierwsza nagroda w konkursie "New York City Capital of the World" 1996 nagroda Stephana Dohanosa za najlepszą pracę roku, przyznawana przez członków Stowarzyszenia Ilustratorów Nowojorskich 2002 nagroda „Premio Divina Guilia” miasta Fondi we Włoszech.
![]() |
Rafał Olbiński,, Milcząca spowiedź'' |
Rafał Olbiński jest także twórcą licznych plakatów teatralnych i operowych m.in. dla New York City Opera, Utah Opera, Pacific Opera San Francisco, Philadelphia Opera. W 2002 roku z ogromnym sukcesem zadebiutował w roli scenografa operowego do przedstawienia „Don Giovanni” w Operze Filadelfijskiej. W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie przygotował plakat "Don Carlosa" Verdiego i baletu "La dolce vita", a także projekt scenograficzny oraz plakat do inscenizacji "Podróży do Reims" Rossiniego. W sali głównej gmachu Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku zachwycić może Nas niezwykła 30 metrowa kurtyna autorstwa Rafała Olbińskiego. Artysta projektuje również plakaty dla wielu prestiżowych instytucji międzynarodowych. Na zlecenie Amerykańskiej Agencji Informacyjnej zrealizował projekt plakatu upamiętniającego 25 rocznicę Dnia Ziemi.
Prace Artysty podziwiać mogli czytelnicy na łamach wielu opiniotwórczych czasopism, jak: "Newsweek", "Time", "The New York Time", "Buisness Week" i "Der Spiegel". Warto poznać twórczość tego niezwykle utalentowanego Artysty, aby móc zweryfikować opinie innych na jego temat: „Olbiński jest malarzem-poetą, który przedstawia obraz naszego świata przy wykorzystaniu szerszej refleksji” Anne-Julie Belmont, Universe Of Arts, Paryż.
Zaliczany jest do najciekawszych współczesnych grafików, malarzy i plakacistów. Jego rysunki publikują najbardziej prestiżowe pisma. A plakaty ozdabiają premiery operowe, teatralne czy światowe kampanie na rzecz ekologii. Odnotowując jedną z wystaw Olbińskiego, „New Yoker" napisał: „Nieokiełznana wyobraźnia i świetna technika pozwalają widzieć w nim jednego z najbardziej znanych współczesnych surrealistów".
![]() |
Rafał Olbiński ,,Smak dociekliwego optymizmu'' |
![]() |
Rafal Olbinski at Unesco, polski plakat wystawowy |
Chciał być architektem, bo pociągał go romantyzm tego zawodu. Studia wspomina jako wielką harówkę, ale dającą satysfakcję. To były czasy, kiedy z równą wprawą musiał rysować katedry gotyckie i silniki samochodowe. Szybko się przekonał, że umiejętność rysowania bardzo procentuje, zresztą Giorgio Vasari twierdził, że nie ma dobrego malarza bez dobrego rysownika. A dobrego malarstwa bez dobrego rysunku. Miał wielkie szczęście, uczyli go znakomici profesorowie, jeszcze przedwojenni. Szalenie barwne postacie: Bohdan Pniewski, Jerzy Hryniewiecki, Jan Bogusławski. 1994 roku został uhonorowany paryską Prix Savignac – międzynarodowym Oscarem za najbardziej znaczący plakat roku. W tym samym roku odebrał także nagrodę londyńskiego czasopisma „Creative Review” za najlepszą ilustrację brytyjską. W 1995 roku wygrał – decyzją jury pod przewodnictwem burmistrza Rudolfa Giulianiego – konkurs na oficjalny plakat „Nowy Jork stolicą świata”. Rok później zdobył nagrodę Stevena Dohanosa za najlepszą pracę przyznawaną na dorocznej wystawie członków Society of Illustrators. W 1996 roku Agencja Informacyjna Stanów Zjednoczonych zamówiła u artysty plakat upamiętniający 25. Dzień Ziemi. W latach 2002–2010 dzieła Olbińskiego prezentowano na pokazach w Grand Central Terminal w ramach obchodów Dnia Ziemi w Nowym Jorku. W programie znalazły się również prace takich artystów, jak: Keith Haring, Roy Lichtenstein, Robert Raushenberg czy Andy Warhol.
![]() |
Rafał Olbiński,,,Konspiracyjny wybór'' |
![]() |
Rafał Olbiński,, Kompozycja z marynarką, bukietem róż i łódką na wodzie'' 2009,olej,płótno |
„(…) Metaforyczne malarstwo Olbińskiego porównywane jest do surrealistycznej twórczości Rene Magrita, choć sam artysta wskazuje na swoją fascynację Balthusem i jego stylem określanym jako magiczny realizm. W twórczości malarza ważna jest tradycja przejawiająca się w nawiązaniach do renesansowego ideału piękna kobiecego oraz fascynacji antyczną kulturą grecką. Tradycyjny jest także jego warsztat, oparty na doskonałym rysunku, bez użycia technik komputerowych. Połączenie doskonałego warsztatu z nieograniczoną wyobraźnią artysty i ukierunkowaniem na wrażliwość oglądającego sprawiają, że prace Olbińskiego mają swoje stałe miejsce w świadomości wizualnej odbiorców. Rafał Olbiński kreuje na swoich płótnach świat doskonały. Świat pełen metafor i znaczeń, w którym każdy szczegół zdaje się skrywać tajemnicę, być częścią układanki czekającą na Widza, aby ten przyszedł i odkrywając krok po kroku, nadawał znaczenia poszczególnym elementom. Zapraszając Widza do tego świata, artysta chce wywołać u niego refleksję, sprawić by wszedł w snutą na płótnie opowieść, stał się jej częścią i dopisał jej dalszy ciąg.”
/z materiałów prasowych Muzeum Plakatu w Wilanowie./
![]() |
Rafał Olbiński ,,Pożegnanie'' |
/Andre Parinaud – Prezes Międzynarodowego Salonu Plakatu w Waszyngtonie./
![]() |
Rafał Olbiński " Kobieta z tulipanami" |
/Rafał Olbiński./