Jan Tarasin

Jan Tarasin
Jan Tarasin

Jan Tarasin (ur. 11 września 1926, zm. 8 sierpnia 2009)  w 1951 ukończył malarstwo na krakowskiej ASP w pracowni profesora Zbigniewa Pronaszki.
Zadebiutował w czasie studiów na I Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Krakowie w latach 1948-49. W latach siedemdziesiątych był członkiem artystycznego zrzeszenia "Grupa Krakowska". W 1974 pracował jako pedagog na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W latach dziewięćdziesiątych był rektorem uczelni. W 1984 otrzymał Nagrodę imienia Jana Cybisa. 
Jan Tarasin
Jan Tarasin Drzewo, 1990 serigrafia, papier  34 x 27 cm
Tarasin w połowie lat pięćdziesiątych namalował cykl litografii „Nowa Huta i jej mieszkańcy“  oraz „Dom“. W pierwszym przeciwstawiał się oficjalnemu optymizmowi, w drugim, operował martwą naturą oraz jej symboliką. Zawierał treści egzystencjalne oraz takie, które odnosiły się do dramatu wojennego. 
Jan Tarasin
Jan Tarasin DRZEWO, 1946 kredka czarna, papier  26.6 x 16.1 cm 



Po 1956 roku Jan Tarasin zaczął malować obrazy abstrakcyjne. Tworzył układy zawierające wyodrębnione elementy (przedmioty), które umieszczał na płaszczyznach lub w przestrzeni. Ten nurt jest zauważalny w jego dziełach w kolejnych latach. 

Jan Tarasin
Jan Tarasin PRZEDMIOTY, 1997 akwarela, papier  45.2 x 53.8 cm 

Od lat siedemdziesiątych przedmioty na obrazach Tarasin zmienia w czarne graficzne znaki na jasnych tłach. Tła obrazów to często iluzja przestrzenna. W latach 90. artysta wrócił do kolorystycznego, bardziej malarskiego rozwiązywania zarówno znaków, jak i teł, często ciemnych lub przenikających się z „przedmiotami“ . Artysta oprócz malarstwa zajmował się rysunkiem i grafiką, jak również do lat sześćdziesiątych litografią oraz od 1974 serigrafią. Na przełomie lat 80. i 90. wydał osiem autorskich Zeszytów z serigrafiami czyli dziełami wykonanymi techniką drukowania, w której szablon nakładany jest na drobną siatkę, a następnie farba jest przetłaczana przez matrycę. 
Jan Tarasin
Jan Tarasin Stół gier, 1997 serigrafia barwna, papier  44.8 x 57.3 cm 


W 1995 roku Tarasin posiadał wystawę swoich dzieł w Galerii Zachęta. Artysta otrzymał wiele nagród, między innymi I nagrodę na I Biennale Grafiki w Krakowie w roku 1960 oraz nagrodę gazety "Yomiuri" na Międzynarodowej Wystawie Młodych Plastyków w Tokio. Prace  malarza można odnaleźć w wielu zbiorach w muzeach w Polsce oraz poza jej granicami.

Najbardziej znane prace to płótna, na których prezentowane są znaki i symbole w formie przedmiotów, które posiadają znaczenia niematerialne.

Dzieła Tarasina trudno skategoryzować, czy przypisać im określoną tendencję artystyczną, ponieważ nigdy nie gonił za modnymi trendami . Jego obrazy i szkice były zawsze niepowtarzalne i kreatywne.
Jan Tarasin
Jan Tarasin Przedmioty, 1977-1992 serigrafia, papier  36 x 27 cm